Matea Čelebija, autorica na portalu Index.hr, najčešće piše o socijalnim problemima, a sada je pisala na temu fact-checkinga za Media Marketing. U vremenu kad su dezinformacije prisutne na svakom koraku, smatra kako je iznimno važno, ali i prijeko potrebno, raditi na provjeri činjenica te time pomoći u smanjenju širenja netočnih informacija na internetu.
Turizam je jedan od najvažnijih gospodarskih sektora u Hrvatskoj, značajno pridonoseći nacionalnom BDP-u i stvarajući brojna radna mjesta. Sa svojom prekrasnom jadranskom obalom, povijesnim gradovima i prirodnim parkovima, Hrvatska privlači milijune turista svake godine. Međutim, kako se turistička industrija razvija, raste i širenje dezinformacija i pretjeranih tvrdnji, što dovodi do povećane važnosti provjere činjenica u ovom području.
U današnjem digitalnom dobu, informacije se šire nevjerojatnom brzinom putem različitih platformi, od društvenih mreža do medijskih portala, često bez filtera za provjeru njihove točnosti. Ova eksplozija informacija, u kombinaciji s rastom dezinformacija i lažnih vijesti, čini provjeru činjenica važnijom nego ikad. Umjetna inteligencija (AI) postaje alat koji bi mogao revolucionirati proces provjere činjenica, čineći ga bržim, preciznijim i skalabilnijim.
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku osnovao je unutar svog fakulteta jedinicu s ciljem provođenja procesa kreiranja vijesti te provjere istinitosti medijskih činjenica. Projekt je nastao u suradnji s HUDI-jem, a financiran od strane Agencije za elektroničke medije kao dio šireg projekta „Uspostave provjere medijskih činjenica i sustava javne objave podataka“.
Profesorica sa Sveučilišta VERN’, dr. sc. Marija Slijepčević, gostovala je u prvom izdanju podcasta “Samo fakti” s Mirelom Pejaković Levstek. Raspravljale su o širenju dezinformacija u turizmu te fact-checking servisu koji je Sveučilište VERN pokrenulo u suradnji s HUDI-jem unutar mjere Agencije za elektroničke medije i Ministarstva kulture i medija.
Istraživači i novinari koji se bore protiv sve veće plime dezinformacija na internetu imaju novi arsenal na raspolaganju. Duke Reporters’ Lab pokrenuo je revolucionarnu zbirku podataka za provjeru činjenica pod nazivom Fact-Check Insights. Ova sveobuhvatna globalna baza podataka baca svjetlo na političke tvrdnje, internetske prijevare, pa čak i pomaže razotkriti manipulirane slike i videozapise.
HUDI kao vodeće strukovno udruženje za okupljanje online medija i ostalih industrija koje sudjeluju u digitalnom izdavaštvu i oglašavanju, uspješno je organizirao DigitalPub Day 2024, događaj posvećen borbi protiv dezinformacija koji je okupio ključne dionike digitalnog ekosustava u Hrvatskoj.